Çalışma Alanı

Mesleğimizin büyük kitlelere hitap etmesi ve güncel olması sebebiyle öncelikle inancımız bir psikolojik danışman adayının sürekli gelişime açık olması ve öğrencilik yıllarında bu anlamda süreç geçirmesi. Öğrencilik yıllarında peki ne yapmalıyız. Bununla ilgili olarak çalışma alanlarımızı göz önünde bulundurarak farklı alanlarda kısa süreli de olsa staj yapma, gözlem yapma şansımızı yaratmalıyız. Bu hem bizi mesleki anlamda geliştirecek hem de ileriki meslek hayatımız için bir vizyon oluşturma konusunda yarar sağlayacaktır. Dernek ve Sosyal Hizmet faaliyetlerinde etkin yer almanın da bu süreçte yararlı olduğuna şahit olduk ve oluyoruz. Çeşitli üniversitelerin, kolejlerin ve PDR Derneğinin düzenli olarak yaptıkları kongre, sempozyum, seminer, çalıştay vs. etkinliklere katılmanın ve mesleki kaynaşmanın sağlanmasının da önemini biliyor ve öneriyoruz. Alanımız psikoloji, eğitim ile ilgili kitaplar okumak, film ve dizi izlemek gibi kişisel ve yararlı faaliyetlere de önem göstermeliyiz. Ki unutmamız gerekir ki iyi bir psikolojik danışman sadece psikolojik film veya dizi izleyen değil, insanın içinde olduğu her şeyde ders çıkarabilen ve ayrıntıları yakalayan bireydir. Aynı şekilde sadece alan kitapları değil roman okuyarak da kişisel tahliller ve ilişkiler hakkında bir şeyler çıkarmak iyi bir psikolojik danışmanın hedeflemesi gereken şeylerdir. Bu konuda kendimize sınır ve kısıt çizmeden hareket etmeli ve yaşantı olan her yerde bulunmalıyız. Gezi ve gözlem, insanları tanımak, gözlemlemek, yazı ve şiir yazmak, fotoğrafçılık, resim yapmak, dans ve drama, tiyatro gibi birçok sosyal etkinlikte bu hedef planlarımız arasında olmalıdır diye düşünüyorum.

Türk PDR Derneği’ne göre Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanının Okul Psikolojik Danışmanlığı, Rehabilitasyon Psikolojik Danışmanlığı, Kariyer Psikolojik Danışmanlığı, Ruh Sağlığı Psikolojik Danışmanlığı, Evlilik ve Aile Psikolojik Danışmanlığı gibi beş alanda ülkemizde gelişimi gözlenmektedir (Kaynak: Türk PDR Derneği).

Psikolojik Danışmanın Çalışma Alanları

1. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda (Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise) “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

2. Özel Eğitim Kurumları’nda (Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise) “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

3. MEB Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

4. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.

5. Üniversitelerin Akademik Personel Kadrolarında Ve Üniversitelerin Psikolojik Danışma Birimlerinde Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.

6. Özel Psikolojik Danışma Merkezleri ve Psikokoterapi Merkezlerinde “Psikolojik Danışman” ve uzmanlıklarına göre Psikoterapist unvanıyla çalışabilirler.

7. Yüksek Lisans yaparak tercih ettikleri alanlarda uzmanlaşabilirler. Uzmanlaştıkları alanlarda uzmanlık derece ve unvanlarına göre çalışabilirler. Aynı zamanda Odyoloji Yüksek Lisansı yaparak da kamu ve özel sağlık kuruluşlarında “Odyolog” olarak görev alabilirler.

8. Askeri Liseler, Astsubay Meslek Yüksek Okulları, Harp Okulları ve Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimlerinde görev alabilirler.

9. Dershane ve Etüt Merkezlerine “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

10. Aile ve Çocuk Mahkemelerinde kadrolu olarak Pedagog, Sosyal Hizmet uzmanı ve Bilirkişi olarak çalışabilirler.

11. Denetimli Serbestlik Şubeleri ve CezaevlerindePedagog” unvanı ile çalışabilirler.

12. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Polis Akademisinde, Polis Meslek Yüksekokullarının Psikolojik Danışma Merkezlerinde, Rehberlik ve Danışma Büro Amirliklerinde, Çocuk Şube ve Büro Amirliklerinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.

13. Sosyal Hizmetler Kurumu’na bağlı kreş, anaokulu, yurtlar, toplum merkezlerinde “Psikolojik Danışman” ve “Sosyal Hizmet Uzmanı” olarak görev alabilirler.

14. Aile Danışma Merkezleri’nde “Aile Danışmanı” olarak görev alabilirler.

15. Özel Şirketler, Sağlık Kuruluşları ve İşletmelerin İnsan Kaynakları ve Eğitim Birimlerinde “Psikolojik Danışman”, “İnsan Kaynakları Uzmanı”, “Kariyer ve Yönetim Danışmanı”, “Eğitim Danışmanı”

16. Uzmanlaşarak Eğitim ve Koçluk Merkezlerinde Eğitim Danışmanı, Koç (Yönetim Koçu, Eğitim Koçu, Öğrenci Koçluğu vb.) olarak çalışabilirler.

17. Diyanet İşleri Bakanlığı, Spor ve Gençlik Bakanlığı gibi bazı bakanlıklarda “Psikolojik Danışman” kimliği ile alım yapmaktadırlar.

18. Anaokulu ve Kreşlerde “Psikolojik Danışman” ve “Kurum Müdürü” unvanlarıyla iş imkânları olmaktadır.